Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zbarvení Caramel a Apricot

20. 7. 2009

Caramel a apricot

 

   První zmínky o barvách caramel a apricot pocházejí z Anglie z roku 1974 (caramel) a 1975 (apricot). První takto zbarvená koťátka se narodila chovatelce a genetičce Pat Turner. První caramelovou kočičkou byla Scintasilvia Sue, matka Scintilly Serene Sunset – želvovinové stříbřitě  stínované. Scintasilva Sue pocházela z páření stříbřitě stínované Perské kočky a Siamského kocourka s červenými znaky, který nesl ředění.

 

 Z páření Serene s Orientálním čokoládovým kocourem  Southview Trappist, který nesl vlohu pro skořicovou a ca *, gen pro modrooký albinismus, se narodilo caramelové kotě. Zatím se však o této  barvě nevědělo téměř vůbec nic. Na určení genetické podstaty zbarvení se ve Velké Británii podíleli genetik R. Robinson, P. Dyte, Maureen Silson a Julia Mai. Po mnoha testovacích pářeních se zjistilo, že za zbarvení caramel, resp, apricot vděčíme dominantnímu genu Dm, který se projeví pouze v přítomnosti ředícího genu d (dd). Neředěné barvy – červená, černá čokoládová a skořicová – nedovolí genu, aby se projevil. To zároveň umožňuje genu Dm, jakkoliv je dominantní (stačí jedna alela Dm, aby se zbarvení projevilo, je nutné ředění dd), aby se nesl nepozorovaně po generace do doby, než se v jedinci setká se dvěma ředícími geny . Tento gen je umístěn na odděleném lokusu a může se dědit nezávisle  na genech pro ostatní barvy.

 

  Je zajímavé, že gen lze vystopovat až k importům činčil z USA, které jsou v PP caramelových koček nejen ve Velké Británii, ale i v Německu.

 

Caramel a apricot si mezi chovateli postupně získávaly své příznivce. Byla to velmi pozitivní věc, neboť chovnou stanici Pat Turner postihla katastrofa a přišla o většinu svých koček.

 

GCCF ve Velké Británii byla první asociací chovatelů, která  vytvořila standard  pro tyto nové barvy. FIFe  tyto barvy dosud neuznává, naopak australská Australian Cat Federation ano.

 

  Zatím nelze s jistotou říci, zda se gen Dm omezuje pouze na Siamské a Orientální kočky. Na webových stránkách http://www.caramelapricotfederation.org/Genetics.html  se můžeme dočíst, že se zbarvení caramel patrně vyskytlo i u Barmských koček a je možné, že mezi prvními exempláři Barmských koček importovaných do Nizozemí byli jedinci s barvou caramel. Je pravděpodobné, že se vyskytuje i u Posvátných birem.

 

O zbarvení caramel hovoříme tehdy, když se v jedinci setká gen Dm se dvěma ředícími geny a černou barvou (bez genu Dm bychom získali modré kotě). Výsledná barva jedince má hnědavý tón a kovový lesk. Někdy je používán i název taupe  (světle hnědošedá)- původně měl být použit pro barvu caramel založenou na modré barvě- naneštěstí jej však britský genetik R. Robinson použil ve 3. vydání své Genetiky jako označení caramelové barvy založené na lilovém zbarvení. GCCF  označení taupe oficiálně nepoužívá.

 

O zbarvení apricot hovoříme, sejde-li se v jedinci gen Dm se dvěma  ředícími geny dd a červeným zbarvením (bez genu Dm bychom získali krémové kotě)

 

  

 

* Postupem času byli také z chovu SIA a ORI eliminováni nositelé genu pro částečný albinismus, neboť byl u obou plemen nežádoucí.

 

Použitá literatura:

 

http://www.caramelapricotfederation.org/Genetics.html 

 

Apricot, caramel & Co. – Harland, R., Katzen Extra, 4/2009