Jdi na obsah Jdi na menu
 


FIV- virus kočičí imunitní nedostatečnosti

11. 4. 2010

FIV – virus kočičí imunitní nedostatečnosti

 

Na stránkách CFA lze nalézt mnoho zajímavých informací, mimo jiné i o infekčních chorobách, které ohrožují naše kočky. Jsou to články velice fundované a stojí za to obětovat čas a přečíst si je. Pro naše chovatele, kteří nehovoří anglicky jsme připravili alespoň krátké rešerše.

 

Virus felinní imunodeficience (FIV) patří mezi tzv. lentiviry a patří do stejné rodiny virů, jako virus HIV.  FIV se mohou nakazit všechny kočkovité šelmy, na  lidi však přenosný není. Byl poprvé objeven v roce 1986 v Kalifornii a později byl zjištěn ve všech zemích, kde byly provedeny testy na FIV. S virem FIV se často setkáváme u FeLV pozitivních koček.

 

U infikovaných koček se virus FIV vyskytuje ve slinách, krvi a mozkomíšním moku. Mimo hostitele virus nedokáže přežít. Podléhá všem dezinfekčním prostředkům.

 

Virus se přenáší slinami do rány po kousnutí, tedy v průběhu šarvátek a bojů mezi kočkami. I z toho důvodu byl virus FIV zjištěn dvakrát častěji u kocourů než u koček. Venkovní kočky, kočky, kterým je umožněn volný pohyb venku a nekastrovaní kocouři mají mnohem pravděpodobnost, že se setkají s virem FIV. Bylo také prokázáno, že virus se může přenést z infikované matky na nenarozená koťata.

 

Po infekci FIV se mohou, ale také nemusí objevit příznaky nákazy. FIV stejně jako HIV způsobuje onemocnění, které se vyvíjí pomalu a postihuje hlavní tělní systémy kočky. U některých zvířat dojde 4 – 6 týdnů po infekci ke snížení počtu bílých krvinek (virus FIV napadá pomocné T-lymfocyty), mohou mít zvětšené mízní uzliny, horečku, anemii nebo průjem. Kočky infikované FIV často trpí chronickými záněty zubů a dásní. Mezi další příznaky patří chronický průjem, zápal plic, chronická kožní onemocnění, infekce dutin a některé oční choroby. Mohou se objevovat i neurologické problémy a onemocnění ledvin.

 

Virus lze detekovat EISA testem. Test by měl být proveden až po dosažení 6-ti měsíců věku, neboť do té doby se u koťat mohou vyskytovat protilátky od matky bez toho, aby koťata sama nesla virus.

 

Ochranu za pomocí vakcinace zatím v České republice (podle sdělení ABCD ani v Evropě) provádět nelze.  V USA byla vakcína vyrobena v roce 2002 a jedná se o vakcínu Fel-O-Vax FIV®, Fort Dodge. Tato vakcína může být užitečná k ochraně vysoce rizikových skupin koček. Doporučuje se izolovat FIV pozitivní kočky od zdravých a nechat je kastrovat, aby neměly sklon k toulání a bojům. Při dobré zdravotní péči se mohou těšit z vysokého věku a dobré kvality života. Mohou žít stejně dlouho jako kočky zdravé. Při ošetřování je nutné vzít v úvahu, že jehly a chirurgické nástroje používané pro FIV pozitivní kočky mohou přenést virus na další kočky, takže je nezbytná přísná hygiena.

 

Použitá literatura:

1. A Winn Feline Foundation Health Article On ... Feline Immunodeficiency Virus,  Little, S. DVM 

http://www.cfa.org/articles/health/FIV.html

2. Feline immunodeficiency. ABCD guidelines on prevention and management.

Hosie MJ, Addie D, Belák S, Boucraut-Baralon C, Egberink H, Frymus T, Gruffydd-Jones T, Hartmann K, Lloret A, Lutz H, Marsilio F, Pennisi MG, Radford AD, Thiry E, Truyen U, Horzinek MC.

European Advisory Board on Cat Diseases (ABCD). m.hosie@vet.ac.uk