Jdi na obsah Jdi na menu
 


Herpesvirus

10. 4. 2010

Herpesvirus

 

Herpesvirus je součástí komplexu onemocnění horních cest dýchacích. Způsobuje infekční rinotracheitidu koček – tzv. „infekční rýmu“. Byl poprvé izolován v USA v roce 1958 a často se s ním setkáváme v domácnostech s větším počtem koček, útulcích a chovných stanicích.

 

Inkubační doba je poměrně krátká – 2- 10 dní. Virus se šíří jak přímým stykem infikované kočky s jinou kočkou, tak aerosolem (kapénkovou infekcí), tudíž kontaktem s infekčními sekrety a výměšky. Při pokojové teplotě je virus infekční až 30 dní. Při teplotě vyšší jak 37 st. C se virus nemnoží.

 

Nejčastěji se nakazí koťata v období odstavu, kdy již nejsou účinně chráněna mateřskými protilátkami, tj. přibližně ve věku od 4 týdnů.

 

Příznaky jsou typické pro kočičí rýmu – kýchání, výtok z nosu a očí, horečka, u některých zvířat i anorexie. Jako u většiny infekcí, nejvážněji bývají postižena koťata. U některých koček přetrvává latentní infekce, kdy se u nich neprojevují žádné příznaky, ale při zvýšené zátěži jako je stress, březost, porod, říje atd. může dojít k reaktivaci viru a propuknutí onemocnění. Potom může dojít k vylučování viru do okolí, což trvá 1 – 2 týdny.

U některých koček se objevují i infekce pohlavních orgánů, což může způsobit neplodnost. Pokud se nakazí březí kočka, může dojít k potratu. Herpesvirus může způsobit i postižení rohovky.

 

Chovatelé by měli podniknout opatření k zamezení šíření viru a jeho výskytu. Jedná se zejména o dezinfekci prostor, vyšší teplotu prostředí, omezení počtu koček na jednom místě, přemístění březích koček do izolace zhruba tři týdny před porodem, oddělení vrhů od ostatních koček, karanténa při začleňování nových zvířat do chovných stanic (tři až pět týdnů).

Nejúčinnějším opatřením je pravidelná vakcinace, která sice infekci nezabrání, ale mírní klinické příznaky.

 

 

Podrobnější informace :

http://www.vetweb.cz - Herpesvirus u koček, Kvapil, R., MVDr.