Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lymská borrelióza

10. 4. 2010

Lymská borrelióza

 

Lymská borrelióza je onemocnění, které spojujeme především se zdravotními problémy, které může způsobit u lidí. Toto onemocnění však může postihnout i psy, kočky, divoce žijící zvířata i zvířata hospodářská.  Patří mezi klíšťaty přenášená onemocnění – zoonózy (nemoci přenášené  ze zvířat na lidi). Borrelie – původce onemocnění přenášejí nejen klíšťata, ale také blechy nebo komáři. Borrelie je pohyblivá bakterie spirálovitého tvaru, která  náleží mezi spirochety. K nákaze dochází po přisátí klíštěte, které trvá minimálně 24 hodin. V této době se borrelie dostanou pomožením z okolí střeva klíštěte do jeho slinných žláz a odtud potom do ranky po  kusadlech. Nejprve se šíří v kůži postiženého jedince a později proniknou do krevního  nebo lymfatického oběhu. Mohou  dále proniknout do jednotlivých orgánů, kde mohou, ale nemusí vyvolat onemocnění – vyvolají však tvorbu protilátek.

 

Mezi projevy onemocnění u psů a koček patří horečka, apatie, postižení nervového systému, kůže, srdce či pohybového aparátu. U některých zvířat však může onemocnění probíhat skrytě, bez příznaků. Právě akutní záněty kloubů s otokem /otoky bývají u psů nejčastější. U koček se může objevovat i kulhání a v těžkých případech i anémie.  Skvrny na kůži se u psů a koček většinou nevyskytují.

 

Onemocnění lze diagnostikovat metodou PCR (polymerázové řetězové reakce) ve specializované laboratoři (např. Sevaron). Výhodou této metody je, že výsledky nejsou zkresleny předešlou vakcinací proti lymské borelióze. Léčba spočívá v dlouhodobé aplikaci antibiotik. Po prodělání onemocnění nevzniká imunita.

 

Prevencí je očkování, vakcínu vyrábí i firma Bioveta. Vakcína nese název Biofel B. Doporučuje se očkovat 1x ročně v jarních měsících.